18 lipca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Belki stropowe i ich zastosowanie w budownictwie

Budując dom z użytkowym poddaszem, bądź decydując się na postawienie domu wielopiętrowego, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie stropów. Czym są belki stropowe i dlaczego ich rola w budowie stropów jest tak istotna?

Zastosowanie belek stropowych

Belki stropowe są jednym z podstawowych elementów każdego stropu. Elementy nośne układa się poziomo, równolegle do siebie, następnie wypełnia się przestrzenie pomiędzy belkami, a na samych belkach układa się warstwy sufitowe i podłogowe. W ten sposób powstają konstrukcje oddzielające kondygnacje budynków oraz przenoszące obciążenia na ściany oraz słupy.
Odpowiednia konstrukcja stropowa i prawidłowy dobór oraz układ belek stropowych daje gwarancję wytrzymałości i sztywności, zapewniając stabilne podłoże i izolację termiczną oraz akustyczną. Pozwala również w prosty sposób umieścić w stropie różnego rodzaju instalacje, bez względu na jej przekrój.
W zależności od rodzaju budynku oraz od projektu, dostępne są różne rodzaje belek stropowych. Wśród najpopularniejszych są belki stropowe drewniane, drewniano-stalowe, a także betonowe. Czym różnią się od siebie?

Belki z krzyżulcami drewnianymi

Drewniane, lite belki stropowe, łączone ze sobą za pomocą technologii płytek kolczastych są niezwykle lekką i łatwą w montażu konstrukcją. Zwykle stosowane są w domach szkieletowych, budynkach z bali, a także tych murowanych. Doskonale sprawdzają się w przypadku domów z użytkowym poddaszem, świetnie przenosząc obciążenia. Ich maksymalna długość może wynosić nawet 15 metrów, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dużej przestrzeni dziennej na parterze, bez konieczności montowania dodatkowych podpór oraz słupów.

Belki Posi-Joists – połączenie drewna i stali

Podobnie jak w przypadku belek drewnianych, belki stropowe typu Posi-Joists cechują się lekkością i są bardzo łatwe w transporcie, a ich montaż jest błyskawiczny, ze względu na brak konieczności wykonywania prac mokrych, wymagających przerw w pracy na budowie. Dzięki połączeniu drewna oraz stalowych krzyżulców można uzyskać znaczne rozpiętości pomiędzy podporami. Dodatkowo pozwala to na uzyskanie większej przestrzeni do ukrycia niezbędnych instalacji.
Belki stropowe betonowe
Wykonane są zwykle z prętów stalowych zalanych betonem. Dzięki dodatkowym zbrojeniom, strop betonowy jest w stanie przenosić większe obciążenia. Belki mogą być tworzone bezpośrednio na placu budowy, bądź dostarczane jako elementy prefabrykowane. Są bardzo ciężkie, jednak cieszą się dużą trwałością i dobrą izolacją akustyczną.

Copyright © All rights reserved.