Jak przygotować ogród do wiosny?
Śnieg już stopniał, na dworze coraz wyższa temperatura, a ptaki śpiewają już coraz głośniej – to znak, że nadchodzi wiosna, a z nią ogrom prac, także tych ogrodowych. Natura budzi się do życia, w ogrodzie zieleni się trawa i pojawiają się pąki kwiatów. To najlepszy moment, by zadbać o ogród i otoczenie wokół domu. Jak przygotować się do sezonu wiosenno-letniego? O jakich pracach należy pamiętać? Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak zadbać o ogród.
Wiosenne porządki w ogrodzie
Wiosenne porządki warto rozpocząć od sprzątania ogrodu. Istotne jest tu przede wszystkim uporządkowanie całej przydomowej przestrzeni, krzewów oraz kwiatów, które pozostały z poprzedniego sezonu. Czeka nas także mycie i konserwacja mebli ogrodowych, zmywanie chodników i tarasów, a także mycie i wymiana wody w oczkach wodnych. Przygotowujemy się również na wycinanie bylin i zaschniętych liści w naturalnych stawach, jeśli takowe posiadamy.
Marzec to miesiąc, gdy prace sezonowe rozpoczynają się na dobre. Temperatura stabilizuje się i zazwyczaj nie spada już poniżej zera. Warto wówczas zadbać o dokładne uporządkowanie i oczyszczenie rabatek i trawników. Pozbywamy się wszelkich zanieczyszczeń, starych liści, patyków i suchych traw. Zadbajmy także o właściwą pielęgnacje trawy – napowietrzenie darń i pobudzenie źdźbła do wzrostu sprawi, że jakość trawnika znacznie się polepszy. Tuż po pierwszym, koszeniu przeprowadzamy pierwsze w sezonie nawożenie trawy. Po zabiegu nie zapomnijmy o jego obfitym podlaniu.
Zadbaj o rośliny
Stopniowo rozpoczynamy zdejmowanie osłon, którymi okrywaliśmy rośliny zimą. Początek ogrodowych prac to również czas na przycinanie żywopłotów posadzonych w poprzednich latach oraz drzew. Rośliny kwitnące wiosną tniemy dopiero po zakończeniu kwietnia. Pamiętajmy, że przycinając drzewa liściaste, ważne jest, by usunąć stare, chore, uschnięte i uszkodzone gałęzie. To działanie nie tylko poprawi kształt całej korony drzewa, ale także pobudzi je do wytwarzania nowych liści i gałęzi. Podobne działanie należy podjąć w przypadku krzewów, usuwając pędy, które rosną do środka korony. Ten zabieg pozwoli dostarczyć światła do wnętrza rośliny, dzięki czemu krzewy będą lepiej rosły i staną się bardziej gęste.
Warto mieć świadomość, że spora ilość świeżych, młodych pędów może pojawić się, gdy skrócimy krewy kwitnące o ¾ długości.
Wiosną warto zadbać także o właściwe akcesoria ogrodowe i narzędzia – szlifierka akumulatorowa DeWalt i klucz udarowy akumulatorowy Makita powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego majsterkowicza.
Ja zaczynam przygotowywanie ogrodu od przekopania ogródka i pomalowania drzewek.