17 kwietnia 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Pellet czy ekogroszek? Który kocioł na paliwo stałe sprawdzi się lepiej w Twoim domu?

Kocioł na pellet czy ekogroszek? Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kotła na paliwo stałe przeczytaj jakie są zalety każdego z nich i wybierz ten, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom!

Kocioł na pellet czy ekogroszek? Wiele osób, zwłaszcza decydujących się na wymianę starego, tradycyjnego pieca węglowego na nowsze, bardziej zautomatyzowane i przyjazne środowisku urządzenie, staje przed takim wyborem. Czym się od siebie różnią oba urządzenia oprócz paliwa, które wykorzystują?

Kocioł na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to rozwiązanie, które jest przede wszystkim ekonomiczne. Tego rodzaju urządzenia świetnie zastąpią stary, tradycyjny węglowy piec zasypowy. Są od niego dużo bardziej ekologiczne i wygodniejsze w użytkowaniu. Przy zakupie warto wybrać kocioł na ekogroszek z certyfikatem 5 klasy i Ecodesign, w którym emisja zanieczyszczeń i pyłów PM jest relatywnie niska.

Kotły na ekogroszek zdają egzamin szczególnie w dużych, starszych domach, które nie są dobrze docieplone i które mają instalację z dużą ilością wody, a więc np. w popularnych domach wielorodzinnych z lat 80.

Kocioł na pellet

Paliwo jakim jest pellet ma wiele zalet. Przede wszystkim nie jest to paliwo kopalne, a odnawialne źródło energii. Na dodatek zostaje po nim dużo mniej popiołu niż po ekogroszku. Co więcej, jest on ekologiczny i może być wykorzystany np. jako nawóz do ogródka.

Kocioł na pellet może się też automatycznie rozpalać i wygaszać podczas gdy kocioł na ekogroszek musi pracować ciągle i gdy osiągnie temperaturę zadaną urządzenie wchodzi w tak zwany nadzór i podtrzymuje żar. Kocioł pelletowy jest też wygodny w obsłudze. Wystarczy raz na kilka dni dosypywać pellet do zasobnika

Porównanie kotła na ekogroszek i pellet

Zarówno kocioł na pellet, jak i na ekogroszek dają dużo większy komfort użytkowania niż kocioł zasypowy. Mogą mieć rozbudowaną automatykę i w obu przypadkach można sterować nimi za pomocą telefonu czy laptopa. Również koszty użytkowania są podobne i dużo niższe niż np. w przypadku ogrzewania olejowego czy elektrycznego. Na kocioł pelletowy można jednak otrzymać dodatkowo dotację w programie Czyste Powietrze.

Oba rodzaje kotłów obowiązują te wyśróbowanenormy emisyjne. Biorąc jednak pod uwagę tendencje na rynku dotyczące ekologii bardziej przyszłościowym rozwiązaniem wydaje się kocioł pelletowy. Przyjazne środowisku kotły na pellet i ekogroszek znajdziesz na www.defro.pl.

Copyright © All rights reserved.