21 maja 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Systemy ogrzewania dla domów i mieszkań

Na rynku istnieje kilka systemów grzewczych, ale nie wszystkie z nich są przyjazne dla środowiska. W tym wpisie chcemy Wam opowiedzieć o najbardziej ekologicznych i zrównoważonych systemach grzewczych.

Jakie są główne systemy grzewcze, które istnieją?

Ogrzewanie to system, który towarzyszył nam przez całą naszą historię. Czy to za pomocą zwykłego ognia, czy też za pomocą nowych, zaawansowanych systemów, które mamy dzisiaj. Przyjrzyjmy się istniejącym systemom grzewczym, a przekonamy się, że nie wszystkie są ekologiczne:

 • Ogień
 • Ogrzewanie elektryczne
 • Ogrzewanie gazowe
 • Ogrzewanie biomasa

Ogień, pierwszy system grzewczy w historii

Historycznie ogień był podstawą pierwszych systemów grzewczych, a wiele domów jest nim ogrzewanych do dziś:

 • Kuchenka opalana drewnem. Był to pierwszy system ogrzewania wewnątrz domu. Jego działanie jest proste: drewno paliło się wewnątrz stalowej kuchenki, a gorący dym był odprowadzany przez przewód na zewnątrz, który ogrzewał pomieszczenie w miarę jego nagrzewania się.
 • Kocioł/piec. Kocioł działa poprzez ogrzewanie płynów i gazów, które są rozprowadzane przez rury i docierają do grzejników w domach, aby je ogrzać.

Ogrzewanie elektryczne

Ten typ ogrzewania wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania otoczenia:

 • Grzejniki elektryczne. Jest to najczęściej stosowany system ogrzewania elektrycznego. Grzejniki elektryczne są bardzo łatwe w użyciu, ponieważ nie wymagają instalacji. I mimo że zużywają energię elektryczną, są coraz bardziej wydajne, zużywając mniej energii i dostarczając więcej ciepła.
 • Ogrzewanie podłogowe. Jest to jeden z najbardziej wydajnych systemów, ponieważ rozpoczyna ogrzewanie od podłogi i rozprowadza je bardzo dobrze po całym pomieszczeniu.
 • Pompa ciepła. Nie jest to najbardziej wydajny system, ale jest bardzo innowacyjny i przydatny do konkretnych pomieszczeń. Ogrzewa tylko miejsce, w którym się znajduje i korzysta z powietrza, ziemi i wody, pozyskując i transportując ich energię.

Ogrzewanie gazowe, duża moc grzewcza

Gaz jest jednym z najczęściej stosowanych surowców do ogrzewania domów.

 • Gaz ziemny, butan, propan, olej napędowy. Są one bardzo wydajne do ogrzewania domów, nawet w bardzo zimnych miejscach. Konserwacja urządzeń gazowych jest niezbędna, aby stanowiły one bezpieczny system grzewczy.
 • Ogrzewanie parafiną. Parafina ma wysoką wartość kaloryczną, ale jej cena sprawia, że nie jest zbyt popularnym wyborem.

Ogrzewanie biomasą – bardziej ekologiczny system

Biomasa jest biopaliwem, powstaje z odpadów organicznych, jest więc najbardziej ekologiczna ze wszystkich.

 • Kuchenki na pelety. Idealnie nadają się do małych domów lub do ogrzewania jednego pomieszczenia. Mają one wysoką wartość opałową, choć potrzebne jest miejsce do przechowywania pelletu i czas na cotygodniowe czyszczenie kuchenki.
 • Kuchenki na polipropylen. Jest to taki sam piec jak piec na pelety, ale używa się inne rodzaje paliwa, takie jak pestki oliwek, lub łupiny migdałów

Przeczytaj, jak polskie miasta pokroju Dąbrowy Górniczej inwestują w ekologiczne źródła ogrzewania: https://www.dabrowainfo.pl/dabrowa-gornicza-inwestuje-w-ekologiczne-zrodla-ciepla/

Copyright © All rights reserved.