18 lipca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Czym jest pompa ciepła? – rodzaje, warianty i koszty instalacji

W dobie nieustannie rosnących rachunków za gaz i prąd coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Jedną z nich są pompy ciepła, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Podpowiadamy, jakie są ich rodzaje i ile kosztuje instalacja takich urządzeń.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła, a każdy z nich wykorzystuje inne źródło energii. W zależności od potrzeb i możliwości można ją czerpać z gruntu, powietrza lub wody. Ta pierwsza opcja wiąże się z koniecznością wykonywania głęboki odwiertów, dlatego wymaga posiadania sporej działki. Tego typu urządzenia nie należą do najtańszych, ale w zamian zapewniają bardzo wysoką wydajność.

Pompy ciepła powietrzne to najpopularniejszy wybór wśród Polaków. Ich popularność jest związana z niskimi kosztami instalacji, sprawdzą się zarówno w nowych, jak i starszych budynkach. Umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Wodne pompy ciepła wykorzystują istniejące wokół działki zbiorniki wodne, mogą to być specjalnie wykonane studnie głębinowe.

Koszty instalacji pomp ciepła

Koszty zakupu i instalacji pomp ciepła są uzależnione od wielu czynników. Jak wspomniano powyżej zdecydowanie najtańsza opcja to pompa ciepła przetwarzająca energię zawartą w powietrzu. W przypadku takiego urządzenia trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 40 tys. zł. Serwis www.wnetrza24.pl podaje, że modele wykorzystujące wodę mogą wymagać wykonywania studni głębinowej. W takich sytuacjach koszt urządzenia wraz z montażem może wynieść nawet 70 tys. zł.

Najdroższe, gruntowe pompy ciepła wiążą się z koniecznością wykonywania odwiertów. Dlatego ich cena wraz z instalacją waha się od 80 do 100 tys. zł. Na szczęście, osoby decydujące się ma jedną z tych opcji, mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu państwa, które sprawi, że montaż pomp ciepła przestaje być nierealnym wydatkiem.

Copyright © All rights reserved.