16 czerwca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Jak odnowić drewniany blat w kuchni?

Upływ czasu nieuchronnie odbija się na stanie drewnianych blatów. To zaś sprawia, że są nieestetyczne.

Poniższy artykuł przedstawi szereg porad mających na celu ich odnowienie do niemal fabrycznego stanu.

Odnawianie blatu kuchennego – od czego zacząć?

Uszkodzenia blaty biorą się ze zużycia powierzchni zabezpieczających. Należy więc zacząć od starcia ich szlifierką lub papierem ściernym aż do surowego drewna.

W przypadku papieru ściernego bardzo ważne jest zwiększanie jego gradacji w czasie procesu. Po odnowieniu nanosi się nowe warstwy zabezpieczające blat. Ważna jest jakość preparatów – im większa, tym później nastąpi kolejny proces renowacyjny. W przypadku bardzo intensywnej eksploatacji może zachodzić konieczność odnów co kilka miesięcy, jednak są to przypadki skrajne. Następnie odpyla się powierzchnię. Większość pyłu usuwa się odkurzaczem, resztę zaś gąbką.

Ubytki w drewnie blatu kuchennego

Redakcja portalu https://www.antresola.pl/ podaje, że jest to jedna z najpowszechniejszych wad wysłużonych blatów. W zupełności wystarczy tu masa szpachlowa do drewna. Stuprocentowo wypełni ona wszystkie ubytki, bez względu na ich rozmiar. Oczywiście dla efektu estetycznego należy wybrać odpowiedni kolor masy. W przeciwnym razie wypełnienia będą widoczne gołym okiem.

Plamy na drewnianym blacie kuchennym

Jeśli wystąpiły, remedium będzie olejowanie blatu. Olej nanosi się tylko i wyłącznie wzdłuż słojów drewna. Żadna inna konfiguracja nie jest dopuszczalna.

Ilość warstw zależy od preparatu – można znaleźć ją w informacjach od producenta. Po odczekaniu okresu jednego dnia pozostaje wypolerowanie naniesionego oleju. Najlepszym narzędziem jest tarcza polerska. Montuje się ją do wiertarki i poleruje blat do uzyskania pożądanego połysku.

Copyright © All rights reserved.