16 czerwca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Wykończenie domu. Na czym oszczędzać?

Nie bez powodu ostatni etap budowy nazywany jest wykończeniem. Z jednej strony kończymy dom, a z drugiej walczymy o każdą złotówkę, bo zwykle kredyt już się skończył, a i gotówka dawno odeszła w niepamięć. Czy da się na czymś zaoszczędzić, żeby w końcu wprowadzić się do naszego domu?

Powstrzymaj fantazję

Elementy wykończenia domu nie mają górnej ceny. Nie da się kupić zbyt drogo, bo ilość towarów przyprawia o zawrót głowy, a w pozorne drobiazgi potrafią osiągać absurdalne ceny. Pohamuj fantazje i pomyśl o tym, co naprawdę jest ci potrzebne. Licz się z tym, że pieniądze włożone w wykończenie domu czy mieszkania są praktycznie nie do odzyskania. Gdybyś chciał sprzedać dom, nikt nie odda ci za wykończenie. Każdy z nas ma inny gust i oczekiwania, dlatego dbaj o jakość, ale nie przesadzaj.

Nie podążaj za modą

Design wnętrzarski, podobnie jak wszystko inne, stara się nadążać za modą. Tyko, ta szybko przemija i zbyt awangardowe rozwiązania po prostu się nie sprawdzają. Krzykliwe kolory czy desenie płytek potrafią zachwycić w katalogu, ale w codziennej eksploatacji bywają meczące. Odrobina zachowawczości i konserwatyzmu, a przede wszystkim pamiętanie o jakości i naturalnych surowcach na pewno popłaci. Wybierz nieprzemijające rozwiązania, na tym etapie mogą wydać ci się nudne, ale za kilka lat naprawdę sobie podziękujesz.

Unikaj nietypowych rozwiązań

We wszystkim, a szczególnie w budownictwie obowiązują określone normy. Drzwi zawsze mają dwa metry, okno metr pięćdziesiąt i tak dalej. Nie zapominaj, że typowe otwory drzwiowe i okienne, wnęki na ewentualne szafy czy nawet wymiary kuchni i łazienki powinny być typowe.

Nigdy nie oszczędzaj na tym, czego nie widzisz

Instalacje wodne, grzewcze i elektryczne są ukryte pod tynkami i płytkami. Nie wdać ich i to z tego powodu nie ma najmniejszego sensu na nich oszczędzać. Ewentualna, zła jakość i kiepskie wykonanie będzie oznaczać kłopotliwy i kompleksowy remont. Kucie tynków, zdejmowanie płytek czy podłogi to ogromne koszty, dlatego nie zapominaj, że na tym, co ukryte nie możesz oszczędzać. Odpływy w łazience czy ogrzewanie podłogowe muszą być wykonane idealnie, bo ich remont będzie bardzo kosztowny.

Oszczędzamy na tym, co można wymienić

Tu z kolein nie ma najmniejszego problemy. Jeśli tylko element jest łatwy do wymiany, nie będzie najmniejszego problemu, aby w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa się poprawi, dokonać wymiany. To z tego powodu w fazie początkowej zupełnie wystarczy pomalowanie ścian na przedpokojach czy w gościnnej łazience. Zawsze zdążymy położyć dekoracyjne tapety czy płytki.

Kuchnia. Najdroższe pomieszczenie

Kuchnia jest sercem domu, szczególnie taka z wyspą położoną centralnie i pięknym wyposażeniem drewnianymi szafkami, pokrytymi kamiennym blatem. Tylko to koszmarnie drogie, a wystarczy zadbać o detale, aby koszty znacząco zmniejszyć. Uroda będzie podobna, tylko, zamiast gotować na wyspie, będziemy mieć na niej blat roboczy. To niewielkie ustępstwo, a spore oszczędności finansowe.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: infomielec.pl

Copyright © All rights reserved.