18 lipca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Dom z garażem czy z wiatą – zalety i wady

Zdjęcie główne: Projekt M249 - Wygodny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Domem z garażem czy z wiatą to jedno z pytań na które muszą odpowiedzieć przyszli właściciele domów. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady – warto je przemyśleć przed dokonaniem wyboru.

Dom z garażem – zalety

Garaż przy domu to przede wszystkim wygoda. Pozwala na bezpieczne przechowywanie samochodu,  zabezpiecza przed kradzieżą czy zniszczeniem. Nie musimy parkować na działce albo na ulicy, co nie zawsze jest możliwe ze względu na brak miejsca. Ponadto garaż chroni samochód przed zmianami temperatury, opadami deszczu, śniegiem i innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Dzięki temu, samochód nie niszczeje i dłużej jest w dobrym stanie technicznym.

Garaż pełni także inne funkcje. Oprócz parkowania samochodu, może służyć jako warsztat albo pomieszczenie do przechowywania rowerów, sprzętu sportowego, mebli i narzędzi ogrodowych, kosiarki oraz innych urządzeń potrzebnych w domu To rozwiązanie szczególnie korzystne dla rodzin, które potrzebują dodatkowej przestrzeni i nie chcą tracić miejsca w salonie lub innych pokojach w domu.

Dom z garażem podnosi też wartość nieruchomości. Wbrew pozorom, garaż to nie tylko wygoda dla właściciela, ale także element, który zwiększa atrakcyjność domu w oczach potencjalnych kupujących. Dlatego, budowa domu z garażem to inwestycja, która przynosi korzyści w dłuższej perspektywie.

Przykładowy dom z kolekcji MURATORA – Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Dom z garażem – wady

Jednym z głównych ograniczeń domu z garażem jest koszt budowy. Garaż jest dodatkowym pomieszczeniem, które wymaga nie tylko wykonania fundamentów, ścian czy dachu, ale także montażu drzwi, okien, oświetlenia i systemu wentylacji. Koszt tych elementów może być wysoki, zwłaszcza jeśli garaż jest duży, zaplanowany na dwa lub więcej samochodów.

Kolejną wadą domu z garażem jest ograniczenie przestrzeni na działce. Garaż zajmuje powierzchnię, która mogłaby być wykorzystana na inne cele, takie jak ogródek, altana czy drewniana huśtawka. Dlatego też, decyzja o budowie domu z garażem musi być przemyślana i zależy od indywidualnych możliwości, potrzeb i preferencji właściciela.

Dom z wiatą – zalety

Domy z wiatą to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród właścicieli domów. Wiaty to przede wszystkim tańsza alternatywa dla garażu, która pozwala na oszczędność kosztów związanych z budową i utrzymaniem. Wiaty są proste w budowie, zazwyczaj nie wymagają skomplikowanej konstrukcji i montażu. Przy tym, wiaty są bardzo praktyczne i funkcjonalne, ponieważ chronią samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Wiaty stawiane przy domach mogą mieć także wiele innych zastosowań, np. jako miejsce na grillowanie, miejsce do odpoczynku i rekreacji w letnie wieczory lub jako zadaszenie miejsca do przechowywania np. drewna opałowego. Wiata dobrze zaprojektowana i wykonana z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, idealnie wpasuje się w krajobraz i może być elementem który uatrakcyjni zagospodarowanie działki. 

Dom z wiatą – wady

Oczywiście, wiaty mają także swoje wady. Przede wszystkim, nie są one tak bezpieczne jak garaże, ponieważ nie zabezpieczają samochodu przed kradzieżą czy zniszczeniem. Wiaty mogą być łatwo sforsowane lub uszkodzone przez deszcz, wiatr lub grad. Dlatego też, samochód pozostawiony pod wiatą powinien być dodatkowo zabezpieczony.

Kolejną wadą wiaty jest brak powierzchni do zagospodarowania pod dachem. W odróżnieniu od garażu, który zazwyczaj pod dachem ma jeszcze strop i można go wykorzystać do przechowywania różnych rzeczy, wiata takiej dodatkowej powierzchni nie ma.

Wiata to również rozwiązanie dla właścicieli dużych działek. Tak jak w przypadku garażu na wiatę potrzebne jest miejsce, które można by było wykorzystać na inne cele.

Na podstawie powyższych rozważań można dojść do wniosku, że zarówno dom z garażem, jak i dom z wiatą mają swoje zalety i wady. Ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela. Jeśli najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo samochodu, to lepszym wyborem będzie dom z garażem. Jeśli natomiast zależy nam na oszczędnościach i większej swobodzie w zagospodarowaniu przestrzeni na działce, to wiaty są lepszym rozwiązaniem. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

 

Zdjęcie główne: Projekt M249 – Wygodny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Copyright © All rights reserved.