16 czerwca 2024

PMGB Budopol

Budowlanka i konstrukcja to nasza pasja

Katowicka moderna: dom przy ulicy Dąbrowskiego

atrakcje-katowice

Na terenie Katowic nie brak ciekawych budowli, przy czym szczególnym zainteresowaniem zaglądających tu turystów cieszą się budowle wzniesione w okresie międzywojennym. Nic w tym dziwnego – katowicka moderna ma się czym pochwalić, a domy utrzymane w stylu modernistycznym do dziś zachwycają swymi formami. Na jakie budynki warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Jednym z ciekawszych przykładów moderny, jakim mogą się pochwalić Katowice, jest dom znajdujący się przy ulicy Dąbrowskiego 24. Dlaczego warto mu poświęcić nieco więcej uwagi? Bo dom ten jest jedną z ciekawszych pamiątek, jakie pozostawił po sobie tym mieście Karol Schayer. Znany absolwent Politechniki Lwowskiej, do Katowic przybył w 1927 roku. W ciągu 12 lat swej pracy dla Katowic zdołał stworzyć wiele ciekawych dzieł, w tym Muzeum Śląskie, które zostało zburzone w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.

Dziś po działalności tego architekta pozostało na terenie miasta kilka ciekawych obiektów, w tym dom przy ulicy Dąbrowskiego 24. Czym wyróżnia się ta modernistyczna budowla? Zwarta bryła z podciętym parterem, charakterystyczne loggie, widoczne w elewacji od strony ul. Dąbrowskiego oraz głębokie wnęki balkonów, widoczne doskonale od strony ulicy Reymonta – oto cechy, którymi ten modernistyczny dom do dziś zachwyca miłośników architektury.

Katowice i tutejsze budowle modernistyczne to wielka gratka dla miłośników architektury. Gmachów, które warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście, jest sporo. W poznawaniu tych najpiękniejszych pomaga turystom Szlak Moderny, którego perełką jest m. in. dom przy ulicy Dąbrowskiego.

Świetne rozwiązania z projektowania i estetyki oferuje też architektura Częstochowy, która można podziwiać na https://haloczestochowa.pl.

Copyright © All rights reserved.